JUNEE'S under 7s Diesels played two games, the first against Turvey Park.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The game flowed quickly from one end of the field to the other with Turvey Park running out winners at the final whistle 16-4.
Cooper Vanzanten scored Junee's only try while Lexi Lamb showed the boys how to run, straight and quickly.
Vanzanten, Taj Sheedy and Charlie Sainsbury were the team's strength in defence.
In the second game the Brothers edged out the Diesels by one try.
Nate Barrett, Jett Gustowski, Alex McInerney and Vanzanten (2) all scored for Junee, with McInerney's and Vanzanten's defence a highlight.
***
THE Total Bliss under 9s had a great win 20-18 last weekend.
The closely fought match featured some of the team's best defence all year.
Tom Walker, Eli Crozier and Marcus Everett had great games.
Will Field, Ryan Rogers and Bailey Guinan show determination and never gave up.
***
CHISHOLM's on Farm Butchery under 10s put in a sensational defensive effort which allowed them to win against Turvey Park, 30-6.
Digby Makeham, Riley Hackett got their first tries for the year.
With Jack McCarthy and Jonty Orr directing play, the young Diesels were far too strong for the Lions.
Junee's try scorers were Kye Wright (3), Nick Hogarth, Hackett, Makeham while McCarthy, Wright and Makeham all successfully converted.
***
JUNEE Bobcat and Tipper under 12s returned to the winner's circle against Turvey Park.
It was a tough game with several players sinbinned before Junee won 24-14.
They started out with a 10-nil lead thanks to Billy Sainsbury and Liam Moon - however Moon was sent off for an infringement.
Ahead of the semi-finals, the team will be making discipline a focus.
The Lions rallied late in the first half to level the scores at half-time.
After the break the Diesels stormed out with Junee scoring three tries through Sainsbury and Moon.
Best for Junee was Jamie Whiles, Riley Makeham, Hunter Crozier, Jake O'Rafferty, Moon and Sainsbury.
Isaiah Field returned to his best with sold defence, Brock Hedlund had a tremendous second half defending while Seb McDermott worked hard to create several breaks.
The club thanks Bailey Robertson, Jake Eccleston, Brock Chisholm and Cody O'Rafferty who played up a grade to replace sick players.
***
THE Riverina Roof Seal under 14s played the Turvey Park Lions and after a slow start came away winners.
While not their best performance, the team found a way to come away with the win.
Best on ground for Junee was Tristan Field and Daniel Fee with high work rates, while Sam Heffernan was at his energetic best.
Scoring tries for Junee was Andreas Shepherd and Heffernan who bagged doubles with Brad Ashcroft kicking a lone goal.
Junee's Madden Trophy team continued to show vast improvement and played some very good football against Wagga United last Sunday.
Jaguars took the game 2-1 and considering that nine of the players in the United team also played First Grade is a good indicator of where this team is and what it is capable of.
The ball movement, the support play, setting up and striking at goal was exceptional and despite going down 0-1 late in the first half to an opportunistic poachers goal, the team continued to play the ball around and worked itself into attacking positions that kept the United defence very busy.
Junee's defence was sound and while under pressure, they played sensibly and worked the ball out of defence and into attack very well.
Junee had some great work done by strikers Mel Garlick, Stephanie Johnson, Lindsie Newham, Hayley Hocking and Taylah Howell with Taylah netting twice, Taylahs move to Striker has certainly paid dividends with a hat-trick last week and a brace on Sunday giving her five goals in two games and easing the pressure on the team in maintaining top spot on the leader.
With two games to go in the normal season, Junee is sitting seven points clear of second who has a game in hand and who Junee meets next Sunday in what should prove to be a very exciting match-up.
Junee's mid-field players, Kara Hancock, Abby Foley, Chloe Middleton and Taylah Howell, all played solidly and covered well.
The passing between players was superb.
Junee's first goal came from a beautifully judged pass between defenders that found Kara Hancock on the run and her cross to Taylah Howell saw a shot that was just too powerful for the keeper to hold.
The play was beautiful to watch and from a Coaching perspective, what has been worked on at training has become part of their natural game and it is always improving which is very satisfying.
Junee's defence also worked hard and were able to counter most of what was thrown at them with Prue Asmus, Sara Smart, Hannah Turner, Nastarsha Miller, Genelle Keough and Ash Fitzgerald commanding the final third of the park and were very solid.
There was little panic and the players were able to play themselves out of trouble very well and then turned defence into attack with well placed passes which was a feature of the match.
It was a great team performance overall and a good result for the team. Taylah Howell, Abby Foley, Ash Fitzgerald and Nastarsha Miller were judged best on ground.
THE Junee Open has been labelled another roaring success with local player Ben Lord claiming the trophy.
Lord claimed the championship trophy with 111 points, with Wagga City Country Club's Brian Harris coming second with 112.
Junee's Nathan Walsh was named the nett winner with 104.
More than 44 players from as far away as Western Australia rolled up to the Junee Golf Club for their chance to win one of the club's most prestigious cups.
Results
Junee Open Champion: Ben Lord, Junee, 111
Runner-Up: Brian Harris, Wagga Country Club, 112
Nett Winner: Nathan Walsh, Junee, 104
B Grade
SCR Winner: Mitchell, WA, 123
Runner-Up: Simon Crowder, Junee, 127
Nett Winner: Kevin Jacobson, Junee, 1091/2
C Grade
SCR Winner: Scott Purcell, 141, c/b
Runner-Up: P Skeers, Henty, 141
Nett Winner: Michael Bent, Junee, 105
Ladies 18 hole stableford
Winner: Jan Longmore, Junee, 42 points
Runner-up: Georgina Crowder, Junee, 35 points
Nearest the pin
A Grade: Mick Loveday
B Grade: Dave Mumford
Ladies: G Crowder
Wednesday stableford
Winner: Kevin Jacobson, 35 points
NTP, eighth: Kevin Jacobson
Balls to 33 points
Saturday stableford
Winner: Bill Kearins, 35 points
NTP, 10th: M Bent
Drive and pitch, 11th: B Smith
Balls to 33 points